Putin ve Prens Selman’dan yeni İran Cumhurbaşkanı’na seçim tebriği

İran’da dün ikinci turu yapılan 14’üncü dönem cumhurbaşkanı seçimini kazanan Mesud Pezeşkiyan’a dünyadan tebrik mesajları gelmeye başladı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pezeşkiyan’ı seçimi kazanması dolayısıyla tebrik etti. Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Pezeşkiyan’ı tebrik ettiğini aktardı.

Reuters’ın haberine göre, Kremlin’den Putin adına konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı olarak eylemlerinizin dost halklarımızın yararına, bölgesel güvenlik ve istikrarı basitleştirmenin çıkarına olacak şekilde tüm alanlarda yapıcı ikili işbirliğini daha da artırmaya katkıda bulunmasını umarım” ifadeleri kullanıldı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman da “Ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki ilişkileri geliştirme ve derinleştirme yönündeki isteğimi teyit ederim” açıklamasında bulundu.

İran ve Suudi Arabistan, Mart 2023’te Çin’in arabuluculuğunda bir anlaşma imzalayarak yıllar süren bölgesel gerilimin ardından diplomatik ilişkilerini yeniden başlatmıştı.

PEZEŞKİYAN, İRAN’IN 9’UNCU CUMHURBAŞKANI

İran’da reformcu Tebriz Milletvekili ve eski sağlık bakanı Mesud Pezeşkiyan, 14’üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı oldu. İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, bakanlık binasındaki seçim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun oy sayım işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

Ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldığını aktaran İslami, Pezeşkiyan’ın 16 milyon 384 bin 403 oy aldığını söyledi. Buna göre Pezeşkiyan’ın oy oranı yüzde 53,7 oldu. İslami, muhafazakar Said Celili’nin ise oyların 13 milyon 538 bin 179’unu aldığını belirtti. Celili’nin oy oranı yüzde 44,4’te kaldı. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna katılım oranı ise yüzde 49,8 oldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x