Short’lar Kapanıyor, Gerilim Tırmanıyor: Altın için Anlamı Ne?

Altın fiyatları, önemli ABD ekonomik raporları öncesinde yatırımcıların short pozisyonlarını kapatmasıyla yükseliyor. Yatırımcılar ekonomik öngörüleri ve enflasyon verilerini beklerken ABD Hazine tahvillerinin getirileri yükseliyor. Özellikle İsrail ve Hizbullah arasındaki Orta Doğu gerilimi altın fiyatlarını destekliyor.

Altın, önemli ABD ekonomik verileri öncesinde yükseliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, önemli ABD ekonomik raporları öncesinde traderların hafif açığa satış yapmasıyla Perşembe günü yükselişe geçti. Piyasada ayrıca, Çarşamba günkü satışların 7 Haziran’ın en düşük seviyesi olan 2.286,83 dolar gibi önemli destek seviyelerini aşamamasının ardından pazarlık avcılarının devreye girdi. Buna ek olarak, Dolar Endeksinin (DXY) zayıflaması altına daha fazla destek sağladı.

Piyasa katılımcıları, Fed’in bir sonraki faiz kararını etkileyebilecek olan Cuma günkü ABD enflasyon verilerini bekliyor. Ancak, enflasyon verilerinden önce Perşembe günü birkaç önemli ekonomik rapor açıklanacak. Bunlar arasında haftalık işsizlik başvuruları, dayanıklı mal siparişleri ve bekleyen konut satışları yer alıyor. Ekonomistler, 22 Haziran’da sona eren hafta için işsizlik başvurularının bir önceki haftaki 238.000’den 240.000’e yükseleceğini tahmin ediyor. Dayanıklı mal siparişlerinin Mayıs ayında %0,6 oranında gerileyerek Nisan ayında görülen %0,6’lık artışı tersine çevirmesi bekleniyor. Bekleyen konut satışlarının Nisan ayındaki %7,7’lik önemli düşüşün ardından Mayıs ayında %1 oranında artması bekleniyor.

Hazine getirileri ve ekonomik görünüm

Yatırımcıların ekonominin ve para politikasının geleceğine ilişkin görüşler için ekonomik verileri incelemesiyle ABD Hazine getirileri Perşembe günü yükseldi. Bu raporlar, Mayıs ayında yeni konut satışlarında %11’lik bir düşüş olduğunu gösteren verilerin hemen ardından geldi. Cuma günü, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi açıklanacak. Fed’in faiz oranlarına ilişkin kararları önemli ölçüde enflasyon eğilimlerine ve merkez bankasının %2’lik hedefine doğru sürdürülebilir bir şekilde ilerleyip ilerlemediğine bağlı.

Faiz oranlarının altın üzerindeki etkisi

Fed Başkanı Michelle Bowman, politika faizinin sabit kalması halinde enflasyonun düşmeye devam edeceği yönündeki görüşünü yineledi. Ancak, enflasyondaki ilerlemenin durması ya da tersine dönmesi halinde ilave faiz artışları için de kapıyı açık bıraktı. CME FedWatch Tool’a göre yatırımcılar şu anda Eylül ayında %62’lik bir faiz indirimi ihtimalini fiyatlıyor. Piyasa analisti James Hyerczyk, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, Nisan ayından bu yana 2.300 dolar seviyesinin altındaki düşüşlerin geçici olduğunu kanıtlayan ılımlı ABD doları tarafından desteklenmeye devam ediyor. Bununla birlikte, Fed’in faiz indirimi beklentileri azalırsa, altın boğaları fiyatları bu psikolojik eşiğin üzerinde tutmakta zorlanabilir. Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azaltarak altını daha cazip hale getiriyor.

Jeopolitik gerginlikler sarı metali destekliyor!

Ayrıca analiste göre, özellikle İsrail ve Lübnan Hizbullah’ı arasındaki sınır ötesi gerginliğin tırmandığı Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimler altın fiyatlarını daha da etkileyebilir. Çünkü, bölgesel güçlerin dahil olduğu topyekûn bir çatışma potansiyeli piyasadaki belirsizliği artırıyor.

Piyasa tahmini: Altın için yükseliş görünümü

Piyasa analisti James Hyerczyk, piyasanın görünümünü ve altının teknik resmini değerlendiriyor. Mevcut ekonomik ve jeopolitik manzara göz önüne alındığında, altının kısa vadede temkinli bir yükseliş görünümünü sürdürmesi bekleniyor. Ancak teknik tablo aşağı yönlü kırılganlığa işaret ediyor. Zayıflayan doların desteği, devam eden jeopolitik gerilimler ve Fed politikasında güvercin bir değişim potansiyeli bu temkinli iyimserliğe katkıda bulunuyor. Beklenmedik değişimler yükseliş hissiyatını etkileyebileceğinden, yatırımcılar gelecekteki fiyat hareketlerini ölçmek için yaklaşan ekonomik verileri ve Fed iletişimlerini yakından izlemeli.

Altın fiyatları günlük grafik

İlk bakışta, altın fiyatları, 2.277,34 doların yüksek hacimli satışlar tarafından alınması halinde aşağı yönde dönmeye hazır gibi görünüyor. Ancak, piyasayı 2.286,83 dolar civarında bir yıkımdan koruyan “The Stopper” a kredi vermeliyiz. Bununla birlikte, alıcılar 50 günlük hareketli ortalamayı 2.338,59 dolardan geri alamazsa ralli olmayacak demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x